Merkez’deki Başkan Değişimini İngiliz Financial Times Yazdı: Piyasa Tepkisindeki Sessizlik Neyi Gösteriyor?

Financial Times Yayın Kurulu imzasıyla yayımlanan “Türkiye yatırımcıların yeni ortodoksluğa olan inancını desteklemeli” başlıklı analizde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in istikrarın temel kaynağı olarak ortaya çıktığı belirtildi.

Analize göre, TCMB Başkanı’nın bu ay aniden istifa etmesinin, ülkenin kısa süreli ortodoks politikasının sona erdiğine dair yatırımcılarda tedirginlik yaratması beklendiğini yazıda “Ancak piyasanın tepkisinin bu kadar sessiz olması, ülkenin ekonomik liderliğindeki gerçek gücün artık Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’te olduğunu gösteriyor” denildi.

“ERKAN’IN İSTİFASI, BAŞKANLARI GÖREVDEN ALDIĞI ESKİ GÜNLERE DÖNÜŞ GİBİ HİSSETTİRDİ”

Ancak Şimşek’in tek başına bir kilit adam rolü taşımasının sağlıksız olduğu belirtilen analizde, Türkiye’nin ekonomi yönetimindeki kadroyu saygın isimlerle güçlendirmesi gerektiği belirtildi.

Yabancı yatırımcıların 2016’dan itibaren Merkez Bankası başkanlarının hızla değişmesinden ve faizleri artırma konusunda sık sık isteksiz davranmalarından korktuğu belirtilen yazıda, şu ifadeler yer aldı:
“Türkiye’nin tahvillerinde ve para biriminde kriz düzeyinde çalkantılar başladı. Birçokları için ülke yatırım yapılabilir olmaktan çıktı.

Erkan’ın istifası, Erdoğan’ın faiz konusundaki görüşlerini paylaşmayan başkanları görevden aldığı eski günlere dönüş gibi hissettirdi. Ancak önceki tasfiyelerin aksine Erkan’ın gidişi piyasalarda neredeyse hiç dalgalanma yaratmadı.

Bunun nedeni kısmen Erkan’ın yerine gelen Fatih Karahan’ın Pennsylvania Üniversitesi, New York Merkez Bankası ve Amazon’u kapsayan bir geçmişe sahip olması. Goldman Sachs gibi analistler Karahan’ı “saygın” olarak tanımladı ve Erkan’ın ayrılışının politika anlaşmazlıklarından kaynaklanmadığını belirtti.”

“YATIRIMCILAR İSE ŞİMŞEK’İN EN ÖNEMLİ YETKİLİ OLDUĞUNA İNANIYOR”

Piyasalardaki sakin havanın asıl anahtarının Şimşek’in varlığı olduğu ileri sürülen yazıda, “Fon yöneticileri Şimşek’e bu işi yönetme ve en önemlisi Erdoğan’ı yanında tutma konusunda güveniyor ve yıllar sonra ilk kez Türk varlıklarına geri dönmeye istekli duruyorlar. Karahan, Şimşek’in TCMB için seçtiği isim ve Wall Street analistleri ile yatırımcıları için bu yeterli. Bugünkü durum beş yıl öncesine kıyasla büyük bir gelişme. Ancak yine de ideal değil. Şimşek’in omuzlarındaki yük oldukça fazla ve böylesine kilit adam rolü taşıması sağlıksız. Türkiye’nin ekonomi yönetiminin üst kademelerinde saygınlığı olan daha geniş bir kadro, Erdoğan’ın ortodoksiye dönüşümünün köklü olduğunun kanıtı olarak çok arzu edilir. Şimdilik Cumhurbaşkanı ile Batılı fon yöneticileri arasındaki karşılıklı güvensizlik devam ediyor. Yatırımcılar ise Şimşek’in en önemli yetkili olduğuna inanıyor” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x