İzmir’de TEKNOFEST rüzgarı! Selçuk Bayraktar: Dünyanın en büyük etkinliği

BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar TV100’de Candaş Tolga Işık’ın sunduğu Az Önce Konuştum programda açıklamalarda bulunuyor. Selçuk Bayraktar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

TEKNOFEST ilk yıllarda tabii savunma sanayii ağırlıklıydı ama şu anda 41 yarışma var ve bu yarışmalara sadece bu yıl 1 milyon öğrenci başvurdu. Biz 9’uncu TEKNOFEST’i düzenliyoruz.

Binlerce takımımız var 41 yarışmamız var. Çip tasarımından tutun da insanlık yararından teknoloji yarışmasına, çok ileri düzeyde sağlıkta yapay zeka yarışmasına, roket yarışmasına kadar geniş bir yelpazede yapılıyor.

“BUNLAR BİZİM NESLİMİZ İÇİN ULAŞILAMAYACAK HAYALLERDİ”

Dünyada bir numaralı olmuş insansız hava araçlarımız var. Tasarlayıp, araştırıp, üretip geliştirmişiz. Dünyaya da 32 ülkeye ihraç ediyorsunuz. Bunlar bizim neslimiz için ulaşılamayacak hayallerdi. Burada yetişen kuşak için artık sadece ‘Dünyada en iyi ne yapılıyor? Ondan sonra ne yapabilirim?’ bu hedefleri konuşmak makbul.

TEKNOFEST KENDİ REKORUNU KIRIYOR

Burası dünyanın en büyük etkinliği. 1 milyon öğrencinin başvurması ve bu kadar geniş yarışma alanlarının olması anlamında dünyanın en büyük etkinliği. TEKNOFEST, kendi rekorlarını kırıyor. TEKNOFEST, adeta bir toplumun kendi geleceğini inşa etme hikayesi.

Allah’a şükür TEKNOFEST ilk yılından itibaren futbol şampiyonası kadar büyük bir coşkuyla milletimiz tarafından sahiplenildi. Toplumumuz, gerçekten bu öğreniliş çaresizliği yıkmak istiyor. Biz ‘acaba’ kuşağıydık. ‘Acaba olur mu’ diyorduk. Ama bu gençlik öyle değil. Bize düşen vazife de onlara destek olmak. Yıllar biz bunları yapamazsın öğretisiyle, artık bunu atmak istiyor. Adeta bu ortam ve bu festival herkesi büyüleyerek içine çekiyor. Bizi de aynı şekilde etkiliyor.

Ayrım yapmayı normal kabul etmemeliyiz. Hayatımızda bunu yaşadık, gördük. Başını örttüğü için işinden olanı gördük. Bütün bu ayrıştırmaların ilkel ve haksız bir şey olduğunu anlamalıyız. Böyle yapınca medeniyet inşa edemiyorsunuz ve onu parçalıyorsunuz. Bundan uzak kalmamız lazım ama hala bunun bazı kesimler tarafından yapıldığını görüyorsunuz.

BAYKAR’DA KİMSEYE AYRIM YAPMAYIZ

BAYKAR’da kimseye ayrım yapmayız. BAYKAR’da yakın çalışma arkadaşımız ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ni birinci olarak bitirmiş. İş hayatında tesettüre gireceğini söyleyince bilinen çok büyük bir şirket ‘Bizden ayrıl’ demiş. İyi ki ayrılmış. Bu ilkel yaklaşım bu kadar başarılı bir gencin önüne set çekmiş. Şimdi tüm dünyaya nam salan bir eserin üretiminde çalışıyor. Bu ilkel dürtülerimizden kurtulmamız gerekiyor. Bunu bazı kesiler yaşatmaya çalışıyor. Uygulandığını da halen görüyoruz.

Biz Cumhuriyet’in 100. Yılına yakışır şekilde, ‘Ne yapabiliriz?’ diye arkadaşlarımızla istişare ettik. Çünkü önemli bir dönem noktası. TEKNOFEST kuşağıyla birlikte ikinci yüzyıla giriyoruz. Burada gençlerin coşkusu, toplumumuzun teveccühü bizlere de büyük bir moral ve motivasyon kaynağı. Aynı zamanda bizlerin ne kadar sorumluluk sahibi olduğunu da gösteriyor. Bizler bu eserleri en iyi şekilde yapacağız ki gençlerimiz ondan çok daha iyilerini yapabilsinler.

TAM BAĞIMSIZLIK MİSYONUNU TAŞIYORUZ

Onun için TEKNOFEST İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaptık. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve gazilerimizin ruhunu en güzel böyle yad edeceğimizi düşündük. Tam bağımsızlık misyonunu taşıyoruz. Bağımsızlık için teknolojinin tüm alanlarında müreffeh olacak şekilde yüksek teknoloji geliştirmemiz lazım. TEKNOFEST bir dönüşüm rüzgarı ve sessiz devrim. Buradaki şampiyonları Sayın Cumhurbaşkanımız ödüllendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x