İstanbul’da sahte pasaport operasyonu: 1 gözaltı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şubesi ekipleri, “göçmen kaçakçılığı” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarıyla ilgili çalışmalarına devam ediyor.

KİMLİĞİ TESPİT EDİLDİ

Evrakta sahtecilik ile ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde Fatih’te Molla Gürani Mahallesi’nde bulunan bir adreste sahte pasaport, vize ve kimlik yaparak yabancı uyrukluların yasa dışı yollarla Türkiye’den çıkışını yapan, farklı ülkelerde bulunan kişilerle sosyal medyadan iletişime geçerek sahte pasaport üretimi yapan Ergün Sürmeli (49) adlı bir şüpheli belirlendi.

Belirlenen adrese dün akşam saat 17.30 sıralarında operasyon düzenlendi. Baskında, Ergün Sürmeli adlı kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Adreste yapılan aramalarda ise 47 farklı ülkeye ait 330 sahte pasaport, 21 ayrı ülkeye ait 230 sahte kimlik kartı ile sürücü belgesi, 10 değişik ülkeye ait bin 132 sahte vize etiketi ve sahte evrak üretiminde kullanılan 3 mor ışık cihazı ele geçirildi.

Operasyonda yakalanan şüphelinin ‘göçmen kaçakçılığı’ suçu ile ilgili ticari faaliyette bulunduğu tespit edildi. Zanlı, sorgulanmak üzere emniyete götürülürken, işlemlerine devam edildiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x