Çin’den Filistin açıklaması, İsrail’e gözdağı! Bir açıklama da Japonya’dan

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Wang Yi, Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir ile telefonda görüşmesinde İsrail ile Filistin arasındaki süregelen çatışmaya dair fikir alışverişinde bulundu.

“FİLİSTİN KONUSUNDA ARAP VE İSLAM ÜLKELERİNİN YANINDAYIZ”

Çin’in masum sivillere zarar veren, uluslararası hukuku ihlal eden her tür saldırıya karşı olduğunu belirten Vang, “Filistin sorununda daima barışın, uluslararası hukukun, Arap ve İslam ülkelerinin meşru taleplerinin yanındayız.” ifadesini kullandı.

“SAVAŞI SONLANDIRACAK ULUSLARARASI UZLAŞMAYI SAĞLAMALIYIZ”

Wang, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ile Körfez İşbirliği Konseyinin (GCC), Gazze Şeridi’ndeki duruma dair ortak açıklamasını desteklediğini vurgulayarak, “Savaş ve barış söz konusu olduğunda tüm taraflar jeopolitik değerlendirmeleri bir tarafa bırakmalı, vicdana bağlı kalmalı ve savaşa en kısa sürede son verecek bir uluslararası uzlaşmayı sağlayarak daha büyük insani felaketleri önlemeli.” değerlendirmesini yaptı.

“FİLİSTİN’İN TALEPLERİ GÖRMEZDEN GELİNİYOR”

İsrail-Filistin çatışmasının kökeninde Filistin topraklarının süregelen işgali ve Filistinlilerin devlet taleplerinin uzun süredir görmezden gelinmesi olduğunu vurgulayan Wang, çatışmayı çözmenin temel yolunun iki devletli çözümünün uygulanması ve Filistin ile İsrail’in barış içinde bir arada var olmasının sağlanması olduğunu belirtti.

“FİLİSTİN’İN HAKLARI VERİLMELİ”

Wang, Çin’in, Filistin ulusuna meşru haklarının verilmesini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarının etkin şekilde uygulanarak Filistin sorununun yeniden barışçı çözüm yoluna girmesi desteklediğinin altını çizerek, Orta Doğu’da barışa yönelik çabaların sürdürülmesi için Malezya ve diğer barış sever ülkelerle iletişimi güçlendirmeye hazır olduklarını kaydetti.

MALEZYALI BAKAN: ÇİN’LE FİLİSTİN KONUSUNDA HEMFİKİRİZ

Malezya Dışişleri Bakanı Zambry de Çin’in ateşkesi, savaşın sona ermesi, sivillerin korunmasını, diyaloğu ve barış görüşmelerini teşvik eden çabalarını takdir ettiklerini belirterek, iki devletli çözüm ve Orta Doğu’da kalıcı barışın sağlanması konusunda hemfikir olduklarını vurguladı.

Malezyalı Bakan, çatışan tarafların en kısa sürede müzakere masasına dönmesinin sağlanması için Çin’in önemli rol oynamasını beklediklerini dile getirdi.

JAPONYA’DAN “İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM” VURGUSU: FİLİSTİN’E OLAN KARARLILIĞIMIZ ASLA DEĞİŞMEYECEK

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, Filistin-İsrail krizinde “iki devletli çözümü” desteklemeyi sürdürdüğünü belirterek, “Japonya, onlarca yıldır barış sürecinin temeli olarak hizmet eden, Filistin’in ‘güven inşasını ve ekonomik açıdan kendine yeterli olmasını’ desteklemekte. Japonya’nın Filistin’e olan kararlılığı asla değişmeyecektir.” dedi.

Krizin iki tarafı Filistin ve İsrail’in yanı sıra bölgedeki kilit unsurlar şeklinde nitelediği “Arap Devletleri ve İran” ile yakın istişareleri sürdürdüklerini kaydeden Kamikawa, “Özellikle şu anda en yakın zorluk, insani yardımın bozulmasını en aza indirmek. Gazze’de 1 milyondan fazla masum insan son derece zor durumda.” dedi.

Kamikawa, “Şu anda tanık olduğumuz trajedinin Orta Doğu Barışı için fırsat penceresini kapatmasına müsaade etmemeliyiz. Bu sorunu ancak diyalogla çözebiliriz” diye konuştu.

Japon hükümetinin hafta içinde açıkladığı, Gazze Şeridi’ne 10 milyon dolar değerinde acil insani yardım hedeflediklerini anımsatan Kamikawa, “Bu yardımın ilk adımı. Sahadaki ihtiyaçlara dayalı olarak yardımı değerlendiriyoruz.” ifadesini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x